En voldsom oversvømmelse har kostet mindst 67 mennesker livet på Sumatra i Indonesien. Mindst fem af dem er udenlandske turister, rapporterer BBC. De indonesiske myndigheder har endnu ikke offentliggjort oplysninger om identiterne på de dræbte. »67 mennesker er blevet fundet døde, og mange savnes fortsat«, siger politiinspektør Syahdan fra politistationen i Kuala-distriktet. Det er kraftige regnskyl, der er skyld i, at størstedelen af husene i et turistområde tæt på øens hovedstad Medan er skyllet bort. Populært rejsemål Ifølge øjenvider har oversvømmelsen også været årsag til jordskred, der har ødelagt træer, huse og broer. »Der er kun ti procent af husene tilbage. Vi kan kun se store træer, der er blevet skyllet med af vandet«, fortæller et hollandsk øjenvidne til BBC. Redningsarbejdere i Bohorok-området, hvor oversvømmelsen fandt sted oplyser, at der stadig er adskillige mennesker, der savnes. Bohorok ligger i nærheden af en stor flod, der henter sit vand fra bjergene. Området er et reservat for orangutang-aben, og er et populært rejsemål for turister, der bor i billige pensionater med udsigt til floden.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Fra arkivet
Mød Ilan Pappe i Politikens Hus
Den fremtrædende israelske historiker og politiske aktivist, Ilan Pappe, gæster København til en samtale med Politikens Kulturredaktør Lotte Folke om Israel-Palæstina-konflikten.
Som abonnent får du billetten til 120 kr. (normalpris 195 kr.)
Studiepris/U30: 80 kr.
It’s complicated
Få overblik over det amerikanske midtvejsvalg med Politiken og The New York Times
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce