Den schweiziskbaserede medicinalkoncern Roche har accepteret at nedsætte prisen på et populært aidspræparat med 40 pct. i Brasilien. Det er sket under forhandlinger med den brasilianske regering, som havde truet med at fremstille en kopi af det pågældende medikament, oplyste den brasilianske sundhedsminister, Jose Serra, fredag. Striden satte ny gang i debatten om prisen på aidsmedicin i fattige lande.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Kommentar
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
tema
Mød Ilan Pappe i Politikens Hus
Den fremtrædende israelske historiker og politiske aktivist, Ilan Pappe, gæster København til en samtale med Politikens Kulturredaktør Lotte Folke om Israel-Palæstina-konflikten.
Som abonnent får du billetten til 120 kr. (normalpris 195 kr.)
Studiepris/U30: 80 kr.