Den irske regerings forsikringer om, at der arbejdes hårdt på at finde en løsning på krisen om det irske nej til Nicetraktaten, kunne i dag ikke skjule, at regeringen er i dyb vildrede over sagen. På EU-topmødet i Göteborg redegjorde Irlands premierminister, Bertie Ahern, over for sine europæiske ministerkolleger om den irske krise, der i værste fald kan blokere for EU's udvidelse med en række lande i Øst- og Centraleuropa. Men selv om premierministeren forsikrede, at de irske vælgere ikke er imod EU's udvidelse, og at han vil forsøge at vinde en ny afstemning om Nicetraktaten, så kunne Ahern ikke sige meget om, hvornår og hvordan han vil få den næste afstemning i hus, så EU's udvidelse kan føres ud i livet.
Lyt til artiklen
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Leder af Christian Jensen
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Ny lyd-app fra Politiken
Politiken Lyd er lavet til dig, der hellere vil lytte til nyhederne og journalistiske fortællinger i stedet for at læse dem.
Fylder engelske ord for meget i dansk?
Christian synes, at »det ville være über fedt, hvis TV2 lod ’news’ hedde ’Nyheder’«. Jörg skriver, at sprog »ikke kan styres«, mens Jens Oluf mener, at mange mennesker og især de unge »dybest set er ligeglade«. Hvad mener du?



























