De fem nordiske udenrigsministre udtrykte fredag også stor glæde over, at FN's generalsekretær Kofi Annan har ønsket at fortsætte på sin post i endnu en femårig embedsperiode. Det fremgår af en fælles udtalelse fra ministrene i Danmark, Finland, Island, Norge og Sverige. Hans lederskab og personlige engagement har været helt afgørende for at puste nyt liv i FN gennem et omfattende reformprogram. Han har styrket organisationens arbejde inden for økonomisk og social udvikling, og dens rolle inden for vedligeholdelse af international fred og sikkerhed, hedder det i udtalelsen. De nordiske udenrigsministre ønsker især at 'rose generalsekretæren for hans fredsdiplomati'.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Mød Ilan Pappe i Politikens Hus
Den fremtrædende israelske historiker og politiske aktivist, Ilan Pappe, gæster København til en samtale med Politikens Kulturredaktør Lotte Folke om Israel-Palæstina-konflikten.
Som abonnent får du billetten til 120 kr. (normalpris 195 kr.)
Studiepris/U30: 80 kr.
nekrolog
Verdenskendt dirigent er død: Mobningen i København blev forvandlet til ren kærlighed
Kronik af Sara Al Dafaee