Eks-minister tævet og overdynget med sten i Athen

Uro. En demonstrant bliver anholdt under de voldsomme optøjer i Athen.
Uro. En demonstrant bliver anholdt under de voldsomme optøjer i Athen.
Lyt til artiklen

Snesevis af mennesker har angrebet og såret en tidligere konservativ minister i forbindelse med demonstrationer uden for parlamentet i Grækenlands hovedstad, Athen.

Overfaldet skete i forbindelse med voldsomme, venstreorienterede demonstrationer mod den græske regerings økonomiske nedskæringer.

Omkring 200 demonstranter angreb den tidligere transportminister Kostis Hatzidakis, da han forlod parlamentet. De råbte »Tyv« og »Skam dig« efter ham, overdængede ham med sten og slog ham med kæppe.

Dækket med blod

Det lykkedes omsider Hatzidakis at flygte ind i en nærliggende bygning, men da var hans ansigt, ifølge et øjenvidne fra nyhedsbureauet Reuters, dækket med blod.

Flere steder i Athen udviklede demonstrationer sig så voldeligt, at politiet måtte affyre tåregas.

Græsk politi finder ny mulig pakkebombe

På Syntagma-pladsen i den græske hovedstad smed demonstranter molotovcocktails mod to luksushoteller. En balkon på det ene af hotellerne brød i brand.

Strejker i Grækenland onsdag rettet mod regeringens spareplaner, lammede dele af flytrafikken og den offentlige trafik i landet samt førte til lukning af skoler.

ritzau

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her