Briterne gyser ved tanken om skat på pengeoverførsler

finanscentrum. En kvinde går forbi børsen i London, der huser flere finansielle institutioner end noget andet land i EU.
finanscentrum. En kvinde går forbi børsen i London, der huser flere finansielle institutioner end noget andet land i EU.
Lyt til artiklen

Hvis det står til EU-Kommissionen, skal institutioner fra 2014 betale en skat, når de overfører penge mellem hinanden.

Regnedrengene i kommissionen forventer, at skatten hvert år vil indbringe i omegnen af 375 milliarder kroner. Det er boden for de hjælpepakker, som EU har udbetalt til finanssektoren under den økonomiske krise, siger kommissionsformand Jose Manuel Barroso.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her