Nyhed! Politiken Lyd i 6 mdr. for kun 99 kr.

Her er dem, der skal redde Europas økonomi

Lyt til artiklen

Angela Merkel, Tysklands forbundskansler
Situation:
De tyske vælgere vil ikke betale for middelhavslandenes gældsætning. Seneste meningsmåling var den hidtil værste for Merkels regering.

Mål på mødet:
At redde euroen og forberede Eurotraktat nr. 2.0. Tyskland hæfter med 211 milliarder euro (1.600 milliarder kroner) Men redningsfonden EFSF skal kunne garantere en gæld på mellem 1.000 og 2.000 milliarder euro.

Nicolas Sarkozy, fransk præsident
Situation:
De internationale kreditvurderingsagenturer har sat fransk økonomi under opsyn, og fransk deltagelse i en redningsaktion for euroen vil presse økonomien yderligere. Mål med topmødet: Frankrig vil gerne fremstå som en af euroens redningsmænd ved at overtale Tyskland til at acceptere en voldsom udvidelse af garantifonden for truede euroøkonomier.

George Papandreou, græsk ministerpræsidentSituation: Helt håbløs. Socialisten skal redde landet ud af en gæld, som to tidligere konservative regeringer har stiftet. Hans dramatiske sparekurs har bragt landet på randen af oprør. Mål med topmødet: At undgå en græsk statsbankerot nu. Landets gæld skal nedskrives, uden at det græske banksystem bryder sammen. Må absolut have penge til næste lønudbetaling. Og næste igen.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her