Statsminister Helle Thorning-Schmidt (S) er havnet i en catch-22-situation omkring EU’s patentdomstol. I rollen som afgående EU-formand vil det være en diplomatisk sejr af de mere velvoksne, hvis hun på EU-topmødet i morgen og fredag får held til at bakse et kompromis sammen om den patentdomstol, som den danske regering har arbejdet ganske hårdt på. Men i rollen som dansk statsminister rummer samme patentdomstol potentiale til et politisk nederlag i mindst samme størrelsesorden: en dansk folkeafstemning om EU mod regeringens vilje.
LÆS OGSÅ Enhedslisten og DF vil udløse folkeafstemning
På EU-scenen har erhvervs- og vækstminister Ole Sohn (SF) over de seneste måneder kæmpet hårdt for at lande et kompromis om patentdomstolen, som ifølge regeringen er i åbenlys dansk interesse.
Flere danske arbejdspladser Patentdomstolen bakkes da også op af alle Folketingets ja-partier og erhvervsorganisationer som DI og Dansk Erhverv. »En patentdomstol vil skabe flere danske arbejdspladser. Det er den enkle forklaring. Når man skal søge et patent i samtlige EU-lande koster det i dag ca. 240.000 kr. Med det nye fælles patentsystem kommer det ned i omegnen af 5.000 kr. Desuden vil de besværligheder, der udløses efterfølgende, når patenter bliver krænket, blive mindsket betydeligt. I dag er der udgifter til retssager i en række lande. Nu får vi ét sted«, siger Ole Sohn. Han betegner det nye patentsystem og domstolen som det »mest konkrete« i den vækstpakke, formandskabet har på bordet ved topmødet.




























