EU-parlamentet vil gøre det sværere at købe kemikalier til bomber

såret. Otte mennesker blev dræbt af Anders Behring Breiviks bombe i Oslo sidste sommer. Her bliver en såret kvinde hjulpet ud fra en af de ramte bygninger.
såret. Otte mennesker blev dræbt af Anders Behring Breiviks bombe i Oslo sidste sommer. Her bliver en såret kvinde hjulpet ud fra en af de ramte bygninger.
Lyt til artiklen

Det er alt for nemt at købe kemikalier i store nok mængder til at kunne fremstille livsfarlige bomber. Derfor vil EU-Parlamentet nu stramme reglerne, så det fremover bliver sværere at få fingre i den slags potentielle bombeingredienser.

De nye fælles EU-regler kommer blandt andet efter Anders Behring Breiviks angreb på regeringskvarteret i Oslo sidste år, hvor Breivik ødelagde regeringsbygninger og dræbte otte personer med en bilbombe, han havde konstrueret af store mængder kunstgødning.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her