Nordkorea lover at bombe USA

ATOMTRUSSEL. Nordkorea truer igen USA med at sende atombomber mod dem. På billedet ses Nordkoreas diktator Kim Jong.
ATOMTRUSSEL. Nordkorea truer igen USA med at sende atombomber mod dem. På billedet ses Nordkoreas diktator Kim Jong.
Lyt til artiklen

Ved en kommende afstemning i FN's sikkerhedsråd skal medlemslandene tage stilling til, om sanktionerne mod Nordkorea skal øges, som respons på Nordkoreas seneste atomprøvesprængning. Det får Nordkorea til at love at de vil atombombe USA, skriver nyhedsbureauet AP.

LÆS OGSÅ Ekspert: Nordkorea vil sprænge sig vej til forhandlingsbord

AP skriver, at en uidentificeret talsmand for det nordkoreanske udenrigsministerium oplyser nyhedsbureauet, at Nordkorea vil sende missilerne, fordi USA med afstemningen i FN's sikkerhedsråd forsøger at starte en atomkrig.

Som respons vil Nordkorea derfor sende »forebyggende atommissiler mod angribernes hovedkvarter«.

Mangler stadig teknikken
Selvom Nordkoreas regering er sur og vil sende a-bomber, så er det ikke en reel mulighed. Landet mangler nemlig den teknologi, som skal gøre det muligt, at sende et atommissil over Atlanten og ned i USA's hovedkvarter, Washington.

LÆS MERE

Ekspert: Militær muskel er alt Nordkorea har tilbage

Nordkorea har ikke kunnet producere et missilhoved med atomvåben i, som er lille nok til at blive puttet ind i et atommissil, som kan nå hele vejen over til USA.

En lang optakt

Den hårde og krigserklærende retorik er normal for Nordkorea, men er til skærpet over de seneste dage, fordi regeringen i Nordkorea både er vred over FN's forhandlinger om at lave flere sanktioner mod Nordkorea og Sydkoreas kommende militærøvelser.

LÆS OGSÅ FN's Sikkerhedsråd indkaldt til hastemøde om atomtest

FN's sikkerhedsråd skal stemme om hvorvidt, at de skal pålægge Nordkorea den fjerde omgang af sanktioner. Hovedformålet med sanktionerne er at hindre, at Nordkorea får de materialer, som der skal til for at lave atomvåben. Derudover så anvendes sanktionerne også som et politisk værktøj til at straffe Nordkorea med.

Den russiske FMN ambassadør, Vitaly Churkin, har sagt at sikkerhedsrådet har stemt om sanktionerne her til morgen. AP skriver, at resolutionen, som der skal stemmes om mod Nordkorea, er udarbejdet af USA og Kina. Dette til trods for at Kina er Nordkoreas tætteste allierede. Allerede 48 timer efter at resolutionen var udarbejdet blev den sat til afstemning, hvilket tyder på, at sanktionerne mod Nordkorea vil blive enstemmig vedtaget af sikkerhedsrådets 15 medlemmer.

Sacha Sennov

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her