Ungarske politikere kan udløse ændring af EU's 'atombombe'

Demokrati. Ungarns premierminister, Viktor Orbán, har tidligere været under voldsomt pres fra EU efter forslag om at begrænse blandt andet mediernes uafhængighed.
Demokrati. Ungarns premierminister, Viktor Orbán, har tidligere været under voldsomt pres fra EU efter forslag om at begrænse blandt andet mediernes uafhængighed.
Lyt til artiklen

Europaminister Nicolai Wammen (S) og flere af hans europæiske kolleger har et ekstra øje på EU-landet Ungarn, når landets parlament i dag igen stemmer om en kontroversiel forfatningsændring.

Afstemningen kommer, netop som EU's udenrigs- og europaministre holder møde i Bruxelles og få dage efter, at den danske, tyske, hollandske og finske udenrigsminister har foreslået at give EU nye muligheder for at straffe lande med demokratiske problemer.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her