Unik hæveaktion bringer Costa Concordia på ret køl

Bjærgning. Det er lykkes at bringe det forliste krydstogtskib Costa Concordia fri af revet og tilbage til flydende position.
Bjærgning. Det er lykkes at bringe det forliste krydstogtskib Costa Concordia fri af revet og tilbage til flydende position.
Lyt til artiklen

Arbejdet med at bringe det kæntrede italienske krydstogtsskib Costa Concordia på ret køl blev i morges færdiggjort efter en 19 timer lang indsats, der blev forsinket af dårligt vejr.

Da aktionen var fuldendt, lød skibets horn for første gang, siden det gik på grund 13. januar 2012, og lyden blandede sig med jublen og klapsalver fra fremmødte i havnen på den toscanske ø Giglio, rapporterer AFP.

LÆS OGSÅ Fem ansatte er dømt skyldige i manddrab ved Costa Concordia-ulykke

»Operationen er fuldendt. Vi er nået nul grader«, siger Franco Gabrielli, der er leder for det civile beredskab, som har det overordnede ansvar med projektet, ifølge Reuters.

Det 290 meter lang skib - endnu længere og dobbelt så tungt som det berømte Titanic - er i løbet af aktionen gradvist blevet løftet op, og enorme hejseværk og spil har placeret skibet på en kunstig platform, der er blevet boret ind i den klippefyldte havbund.

»Skibet er blevet sat til rette på dens platforme«, fortæller Gabrielli.

32 omkom

Costa Concordia kæntrede i januar 2012, da det sejlede for tæt på Giglio og ramte en undersøisk klippe. 32 ud af de mere end 4000 om bord druknede, da skibet kæntrede.

Under arbejdet er der ikke blevet fundet lig under vraget.

Bjærgningen, der angiveligt er det største i søfartens historie, skulle være indledt klokken seks mandag morgen, men det blev udsat nogle timer på grund af dårligt vej, og det blev først afsluttet tidligt tirsdag morgen.

Costa Concordia skal på et senere tidspunkt slæbes væk til ophugning.

ritzau

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her