350 anholdt ved voldsomme demonstrationer i Frankfurt

Uro. 350 demonstranter er anholdt, og 88 politibetjente er såret i optøjer i Frankfurt i forbindelse med åbningen af ECB's nye hovedsæde.
Uro. 350 demonstranter er anholdt, og 88 politibetjente er såret i optøjer i Frankfurt i forbindelse med åbningen af ECB's nye hovedsæde.
Lyt til artiklen

Selv om de 100 fine gæster først var inviteret til åbningen af Den Europæliske Centralbanks nye glastårn klokken 11 i formiddag, startede 'festen' tidligt i den tyske finansby Frankfurt til morgen. Omkring 10.000 demonstranter med tilhørsforhold til bevægelsen Blockopy var forsamlet i byen for at vise deres had til centralbanken og modvilje mod den nye bygning.

88 sårede bejtente

Da gæsterne af sikkerhedsmæssige grunde blev fløjet ind i helikoptere til receptionen, var den foreløbige opgørelse over demonstrationerne, hvis voldsomhed forbavsede alle, at 350 aktivister er anholdt, et stort antal er kommet til skade og 88 betjente var sårede.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her