Dansker favorit i storpolitisk spil om chefjob i EU

Frontløber. Danmarks faste topdiplomat i Bruxelles, Jeppe Tranholm-Mikkelsen, har gode chancer for at blive ny chef for EU's ministerråd.
Frontløber. Danmarks faste topdiplomat i Bruxelles, Jeppe Tranholm-Mikkelsen, har gode chancer for at blive ny chef for EU's ministerråd.
Lyt til artiklen

Da Jeppe Tranholm-Mikkelsen i 2007 holdt afskedsreception for at rejse til Kina som Danmarks ambassadør i Beijing, var der en ting, der bekymrede ham: Han var lidt i tvivl om, hvorvidt han kunne nå at lære mandarin inden sin afgang.

Var det kommet fra næsten enhver anden, ville det have været en vits. Men Tranholm mente det alvorligt, ganske som han mener stort set alting alvorligt. Det var heller ikke udtryk for nogen overvurdering af egen intellektuel kapacitet.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her