Nigerias hær redder 200 piger og 93 kvinder fra Boko Haram

kamp. En nigeriansk soldat bevogter tidligere denne måned et checkpoint nær byen Gwoza, en af de byer der for nyligt er blevet erobret fra Boko Haram.
kamp. En nigeriansk soldat bevogter tidligere denne måned et checkpoint nær byen Gwoza, en af de byer der for nyligt er blevet erobret fra Boko Haram.
Lyt til artiklen

200 piger og 93 kvinder.

Så mange er det lykkedes den nigerianske hær at vriste fri af den islamistiske terrororganisation Boko Harams favntag, oplyser hæren på Twitter. Dermed kommer der efter lang tid med beretninger om Boko Harams massakrer på den nigerianske befolkning endelig en smule lys fra det terrorramte vestafrikanske land.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her