Tumult og tåregas før skæbnesvanger afstemning i Grækenland

Krise. Politifolk undviger brandbomber kastet af demonstranter her til aften i det centrale Athen, mens parlamentet diskuterer gældsaftale.
Krise. Politifolk undviger brandbomber kastet af demonstranter her til aften i det centrale Athen, mens parlamentet diskuterer gældsaftale.
Lyt til artiklen

Tusindvis af grækere er her til aften på barrikaderne i Athen for at protestere mod den afgørende låneaftale, som forventes vedtaget i parlamentet inden midnat.

Politikens journalist Claus Blok Thomsen var til stede for kort tid siden, da benzinbomber fra nogle demonstranter blev besvaret med store mængder tåregas af det græske politi.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her