Kriminelle bander vil gøre sig store anstrengelser for at hvidvaske deres penge, når de nye euro-pengesedler og -mønter kommer på gaden fra nytår, skriver det tyske finansministerium torsdag. »Ifølge informationer fra toldere og politi så er store summer, som stammer fra kriminelle aktiviteter, blevet samlet rundt om i Europa«, hedder det. »Det kan ventes, at kriminelle i en massiv operation vil forsøge at veksle anløbne midler over til konti eller euro-kontanter i oprindelseslandet«, fortæller ministeriet. Med startskud den 1. januar 2002 vil 12 forskellige europæiske lande i euro-zonen gå i gang med at omveksle deres nationale valutaer til de nye sedler og mønter. Omvekslingsperioden er to måneder. Det tyske finansministerium lader forstå, at det vil gribe til særlige forholdsregler for at forhindre hvidvaskningen i denne periode, bl.a. ved at sikre sig dokumentation for, hvorfra penge, der ønskes vekslet, kommer fra. Videre siger ministeriet, at det arbejder sammen med de franske myndigheder, bl.a. om større kontrol med folk, der krydser grænserne med lommerne fulde af penge. »Vi advarer allerede nu rejsende om, at nogen forsinkelser ikke kan undgåes. Vi beder rejsende om deres forståelse for disse nødvendige forholdsregler for at bekæmpe hvidvaskning og organiseret kriminalitet«, hedder det.
Lyt til artiklen
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
10. august kl. 5.26 begyndte en 100 meter høj monsterbølge lige her. Mysteriet bag historiens næststørste tsunami er løst
Lyt til artiklenLæst op af Lasse Foghsgaard
00:00
Kronik af Bente Boserup
Pernille Juul Darling
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce




























