EU vil ikke acceptere det officielle resultat fra søndagens præsidentvalg i Ukraine, siger Hollands premierminister, Jan Peter Balkenende. »Valget opfylder ikke internationale standarder. Derfor er EU ikke i stand til at godkende resultatet«, siger Balkenende, EU-formand i årets første seks måneder. Putin: En sag for domstolene Den russiske præsident, Vladimir Putin, siger, at det er op til de ukrainske domstole at afgøre striden om valgresultatet. »Ud fra min synsvinkel bør alle spørgsmål håndteres inden for forfatningens rammer og lovgivningen. Alle krav bør behandles af domstolene«, siger den russiske præsident. Putin har allerede lykønsket ministerpræsident Janukovitj med sejren ved weekendens valg.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
tema
Mød Ilan Pappe i Politikens Hus
Den fremtrædende israelske historiker og politiske aktivist, Ilan Pappe, gæster København til en samtale med Politikens Kulturredaktør Lotte Folke om Israel-Palæstina-konflikten.
Som abonnent får du billetten til 120 kr. (normalpris 195 kr.)
Studiepris/U30: 80 kr.