En båd med 180 personer, der ville forsøge at komme illegalt ind i Italien, blev skyllet op på stranden på den italienske ø Lampedusa mellem Sicilien og det nordlige Afrika, meddelte lokale myndigheder. Passagererne i båden, deriblandt ni kvinder og et barn, blev overført til et modtagelsescenter på øen og sendes derfra til Sicilien. Kun plads til 190 Lørdag blev 169 indvandrere reddet fra en båd, hvis motor var brudt sammen omkring 20 sømil fra Lampedusa. De blev også overført til modtagelsescentret, der kun har plads til 190 mennesker. Ifølge det italienske indenrigsministerium blev der i 2005 tilbageholdt over 15.000 personer, som forsøgte at komme til Europa gennem det sydlige Italien.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
nekrolog
tema
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Kronik af Sara Al Dafaee
Mød Ilan Pappe i Politikens Hus
Den fremtrædende israelske historiker og politiske aktivist, Ilan Pappe, gæster København til en samtale med Politikens Kulturredaktør Lotte Folke om Israel-Palæstina-konflikten.
Som abonnent får du billetten til 120 kr. (normalpris 195 kr.)
Studiepris/U30: 80 kr.
Klumme af Tine Kirkensgaard Hansen