Efterretningschef: Vi står ikke bag »ætsende« rapport om Trump

Den kommende amerikanske præsident Donald Trump taler  med sin datter forud for pressekonferencen onsdag i Trump Tower.
Den kommende amerikanske præsident Donald Trump taler med sin datter forud for pressekonferencen onsdag i Trump Tower.
Lyt til artiklen

Den amerikanske efterretningschef, James Clapper, lægger afstand til de cirkulerende oplysninger om, at Rusland har belastende oplysninger og dermed et potentielt afpresningsværktøj mod den kommende præsident Donald Trump.

Onsdag aften forklarede Clapper, præsidentens efterretningsrådgiver og øverste chef for USA's 16 efterretningstjenester, sagen over for Donald Trump. Og i en efterfølgende pressemeddelelse tager efterretningschefen afstand fra en cirkulerende rapport fra et privat britisk detektivbureau.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her