En fransk soldat åbner ild efter at være angrebet i det centrale Paris. Angriberen forsøgte at komme ind på museet Louvre med en rygsæk eller en-to kufferter, men blev hårdt såret af skud i maven, da soldaten standsede manden.
Ifølge Paris' politipræfekt, Michel Cadot, råbte manden »Allah er stor«, da han gik til angreb, men om der er tale om en gal mands værk eller et forsøg på at begå terror er ikke afklaret endnu.
Ifølge det franske indenrigsministerium er området omkring en af indgangene til det verdenskendte kunstmuseum nu afspærret og i en udstillingsbygning er besøgende evakueret eller låst inde i tilflugtsrum. Også en nærliggende metrostation, Palais Royal, er af sikkerhedsgrunde lukket.
Det er endnu uklart, hvad der helt præcist er foregået, men de første oplysninger fra stedet indikerer, at en gruppe soldater blev angrebet af en kniv- eller machetebevæbnet gerningsmand, og at en af soldaterne reagerede ved at åbne ild mod vedkommende.
