Få avisen leveret hver lørdag for kun 99 kr.

Analyse: Både USA og Japan frygter nordkoreanske atommissiler

Nordkorea siger, at landet er tæt på at have udviklet atommissiler, der kan ramme ikke bare Japan, men også USA. Her ses nordkoreanske soldater under en parade.
Nordkorea siger, at landet er tæt på at have udviklet atommissiler, der kan ramme ikke bare Japan, men også USA. Her ses nordkoreanske soldater under en parade.
Lyt til artiklen

I dag mødes Japans ministerpræsident, Shinzo Abe, med USA’s nye præsident, Donald Trump.

Faktisk skal de ifølge planen se hinanden to gange. Først i Det Hvide Hus og senere i weekenden på Trumps eget resort Mar-a-Lago i Florida. Trump har sagt, at han der vil spille en omgang golf med sin japanske gæst, fordi golf ifølge Trump er en meget bedre måde at lære hinanden at kende på end en frokost.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad
PodcastSe alle
Det føles forkert at hjælpe en enkelt pige og ikke alle de andre her i lejren. Men at bede om at få historien om Aisha og lov til at tage hendes billede og så bare gå videre, det er umuligt, fortæller Politikens journalist Bo Søndergaard. Sammen med fotograf Mads Nissen har Bo Søndergaard besøgt flygtningelejren Goz Salaam i Sudan, hvor 20-30.000 er på flugt fra tre års borgerkrig, der har ødelagt Sudan og gjort millioner af mennesker til flygtninge i deres eget land.

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her