Rusland beskyldes for at stå bag kupforsøg i nyt Nato-land

Opgør. Uropoliti beskytter parlamentet i det lille Nato-land, Montenegro. i onsdags ville demonstranter forhindre, at parlamentet ophævede to medlemmers immunitet, så de kunne undersøges for forbindelser til et angiveligt russisk styret kupforsøg.
  (AP Photo/Risto Bozovic)
Opgør. Uropoliti beskytter parlamentet i det lille Nato-land, Montenegro. i onsdags ville demonstranter forhindre, at parlamentet ophævede to medlemmers immunitet, så de kunne undersøges for forbindelser til et angiveligt russisk styret kupforsøg. (AP Photo/Risto Bozovic)
Lyt til artiklen

Ruslands sikkerhedstjenester var involveret i et desperat forsøg på i sidste øjeblik at forhindre optagelsen af den lille Balkan-stat Montenegro i Nato.

Kupforsøget, der skulle have fundet sted samme dag som parlamentsvalget 16. oktober 2016, blev afværget.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her