27 »fremragende« indspark til ministeren: Danmark skal være først med cirkeløkonomi

Verden har ikke råd til mere affald. Regeringen har nu sat sig for, at Danmark skal gå forrest med den cirkulære økonomi.
Verden har ikke råd til mere affald. Regeringen har nu sat sig for, at Danmark skal gå forrest med den cirkulære økonomi.
Lyt til artiklen

Med et voksende antal mennesker, der forbruger stadig mere, bliver der i de kommende årtier en voldsom mangel på råvarer og materialer.

»Men det kan vendes til et kæmpe forretningspotentiale for Danmark«, fastslår Flemming Besenbacher, formand for Carlsbergfondet og for Advisory board for cirkulær økonomi, som i dag afleverede sine anbefalinger til regeringen.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her