Hitler lod OL-deltagerne hygge sig med tv, øl og vin i en smuk skov

I DDR-tiden brugte den sovjetiske hær Den Olympiske Landsby som kaserne, og siden genforeningen har bygningerne stået tomme. Foto: Andreas Levers/WikiCommons
I DDR-tiden brugte den sovjetiske hær Den Olympiske Landsby som kaserne, og siden genforeningen har bygningerne stået tomme. Foto: Andreas Levers/WikiCommons
Lyt til artiklen

Over os passerer lavtgående fly konstant forbi på vej til lufthavnen Tegel i Berlin. Vi kan høre dem, men ikke se dem fra den sti, atleterne tog, når sulten skulle stilles i det store spisehus midt i Den Olympiske Landsby under OL i hovedstaden i Nazi-tyskland i 1936. Træernes tætte, grønne løv skjuler flyene for os og omvendt.

»Et strålende eksempel på, at alt, hvad nazisterne foretog sig, havde et dobbelt sigte. Ved at opføre landsbyen, hvor atleterne skulle restituere sig og slappe af, i en skov gjorde man dem glade over de smukke omgivelser. Men samtidig skjulte man stedet her for fly. Det var smart, for den dag, de olympiske lege sluttede, flyttede soldater fra Wehrmacht ind her og omdannede landsbyen til en stor kaserne«, siger Jan Bejšovec.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her