Erdogan udnytter en dyb oplevelse af diskrimination hos Tysklands tyrkisk-tyskere

I den store tyrkiske moske i bydelen Marxloh i Duisburg har ingen lyst til at tale om Tyrkiets præsident Erdogan. Emnet er for følsomt.
I den store tyrkiske moske i bydelen Marxloh i Duisburg har ingen lyst til at tale om Tyrkiets præsident Erdogan. Emnet er for følsomt.
Lyt til artiklen

Yusuf As var 15 år, da han gik ud af skolen og kom i lære som autolakerer på en lille virksomhed. Det første år tjente han 2.500 kroner om måneden. Mens andre af Tysklands unge studerede og gik i byen, arbejdede Yusuf As ti timer om dagen og også om lørdagen.

Familien boede i et indvandrerkvarter i det nordlige Mannheim i delstaten Baden-Württemberg, hvor den tyske industrimaskine kører på højtryk. Alle Yusufs venner havde indvandrerbaggrund, fortæller han. Fra Italien, Albanien og fra Tyrkiet, hvor hans egen bedstefar var kommet fra. Yusuf As er den tredje generation af familien i Tyskland.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her