Sådan holder man migranterne væk fra Europa: De må ikke komme med bussen

Ventetid. Mange strander på busstationen i Niamey. EU har betalt Nigers regering for at stoppe migrantstrømmen mod Europa.
Ventetid. Mange strander på busstationen i Niamey. EU har betalt Nigers regering for at stoppe migrantstrømmen mod Europa.
Lyt til artiklen

De sidder i jakkesæt på sivmåtter, der er rullet ud på ventesalens klinkegulv. Nogle af dem ligger udstrakt, trætte, med deres rejsetasker under hovedet. De rejsende venter tålmodigt. En ældre herre med et stort, hvidt skæg og en sort turban om hovedet er fordybet i nogle papirer. Det er en stille stund i ventesalen hos busselskabet SONEF, et af de største her i Niamey, Nigers hovedstad.

Busserne sætter sig først i bevægelse senere på dagen. På den støvede gade uden for den tilgitrede indgangsdør sælger nogle handlende sodavand og kiks fra deres improviserede boder. Det er her, passagererne forsyner sig inden den lange rejse, der venter dem til den nordlige del af landet.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her