3 dage tilbage: Prøv Politiken resten af året for 142 kr.

Trumps økonomiske våben rammer danske virksomheder hårdt og kan ende med en iransk atombombe som livsforsikring

Som udenrigsminister var Kristian Jensen (V) i januar 2016  på besøg i Teheran, hvor han blandt  andre hilste på den iranske præsident Hassan Rouhani. Atomaftalen, som  Iran havde indgået året før, skabte store forventninger til eksportpotentialet til landet. Arkivfoto AP
Som udenrigsminister var Kristian Jensen (V) i januar 2016 på besøg i Teheran, hvor han blandt andre hilste på den iranske præsident Hassan Rouhani. Atomaftalen, som Iran havde indgået året før, skabte store forventninger til eksportpotentialet til landet. Arkivfoto AP

I 2016 spejdede dansk erhvervsliv med optimisme mod Iran. Virksomheder og brancheorganisationer så muligheder i alt fra vandforsyning til vindmøller.

Året før havde den amerikanske præsident, Barack Obama, sammen med lederne fra Kina, Rusland, Storbritannien, Frankrig, Tyskland og EU indgået en historisk aftale med Irans regering, der blandt andet forpligtede sig til at destruere sine lagre af mediumberiget uran og give internationale observatører mulighed for at kontrollere, at landet ikke bygger en atombombe.

142 kr. for resten af året

Politiken fylder 142 år, og derfor kan du læse og lytte med resten af året for kun 142 kr. Er der en bedre måde at fejre os selv på? Nej, det synes vi heller ikke.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Group 48095752
PodcastSe alle

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her