Tsunami af falske nyheder præger Brasiliens præsidentvalg

Jair Bolsonaro (tv.) står til at vinde valget, når brasilianerne i dag stemmer ved anden runde af præsidentvalget. Leo Correa/AP
Jair Bolsonaro (tv.) står til at vinde valget, når brasilianerne i dag stemmer ved anden runde af præsidentvalget. Leo Correa/AP
Lyt til artiklen

IUSA’s valgkamp, som blev vundet af Donald Trump, var det Twitter og Facebook, der kolporterede fake news til de sagesløse vælgere. I Brasilien er det WhatsApp, der bruges til samme formål, og det i en grad, at internationale valgobservatører har været rystede over omfanget op til anden og sidste runde af dagens præsidentvalg.

»Vi har aldrig set noget lignende. Brugen af WhatsApp til at rundsende fake news er den allerstørste bekymring, vi har under dette valg«, siger Laura Chinchilla, der er leder af observatørkorpset fra Organisationen af Amerikanske Stater.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her