Fødselsdagstilbud: Prøv Politiken resten af året for 142 kr.

Tyskland protesterer over, at Italien spærrede den tyske kaptajn Carola Rackete inde og anklagede hende for at angribe et italiensk krigsskib, da hun bragte en bådfuld flygtninge i sikkerhed. Bland jer udenom, svarer italienerne.

Carola Rackete samlede 53 mennesker op af Middelhavet: Rom og Berlin skændes om en fængslet ngo-kaptajn

Kaptajn Carola Rackete fra ngo-skibet 'Sea-Watch 3' blev mandag sejlet fra Lampedusa til Sicilien for at blive stillet for retten, anklaget for at have torpederet et italiensk flådefartøj og bragt politimænds liv i fare.
   Foto: Guglielmo Mangiapane/Ritzau Scanpix
Kaptajn Carola Rackete fra ngo-skibet 'Sea-Watch 3' blev mandag sejlet fra Lampedusa til Sicilien for at blive stillet for retten, anklaget for at have torpederet et italiensk flådefartøj og bragt politimænds liv i fare. Foto: Guglielmo Mangiapane/Ritzau Scanpix

Tyskland og Italien er raget uklar på grund af kaptajn Carola Rackete, som italienerne i lørdags anholdt, fordi hun insisterede på at sejle ind i havnen på Lampedusa med 40 skibbrudne flygtninge om bord.

Carola Rackete og hendes besætning på det tyske ngo-skib ’Sea-Watch 3’ samlede godt to uger tidligere flygtningene op i Middelhavet, og da ingen europæisk havn ville lade skibet lægge til kaj, valgte Rackete at trodse Italiens blokade og i ly af mørket tvinge sig adgang til øen Lampedusa.

142 kr. for resten af året

Politiken fylder 142 år, og derfor kan du læse og lytte med resten af året for kun 142 kr. Er der en bedre måde at fejre os selv på? Nej, det synes vi heller ikke.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Group 48095752
PodcastSe alle

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her