Nike trækker ny skomodel tilbage efter, at NFL-stjernen Colin Kaepernick har klaget over, at den kan opfattes som et symbol på USA’s slavetid.

NFL-stjerne får Nike til at trække racistisk sko tilbage

San Francisco 49ers' forsvarsspiller Eric Reid (tv) og quarterback Colin Kaepernick (th) (Akivfoto.) Foto: Marcio Jose Sanchez/Ritzau Scanpix
San Francisco 49ers' forsvarsspiller Eric Reid (tv) og quarterback Colin Kaepernick (th) (Akivfoto.) Foto: Marcio Jose Sanchez/Ritzau Scanpix
Lyt til artiklen

I morgen fejrer USA Uafhængighedsdag, og i den anledning var det meningen, at en speciel sko designet i anledning af helligdagen skulle ramme butikkerne.

’Air Max 1 Quick Strike Fourth of July’, som modellen hedder, nåede dog ikke særlig langt. Den verdenskendte NFL-stjerne Colin Kaepernick, der ikke har spillet i et par sæsoner, klagede til Nike, fordi skoen er designet med en gammel udgave af det amerikanske flag, der kan forbindes med USA’s slavefortid.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Group 2

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her