USA aktiverer forsvarsaftale i protest mod Venezuelas Maduro

150.000 soldater fra Venezuelas militære styrker indsættes  il militærøvelser ved grænsen til Colombia. Militæret beskylder Colombia for at have planer om militær handling. Foto: Schneyder Mendoza/Ritzau Scanpix
150.000 soldater fra Venezuelas militære styrker indsættes il militærøvelser ved grænsen til Colombia. Militæret beskylder Colombia for at have planer om militær handling. Foto: Schneyder Mendoza/Ritzau Scanpix
Lyt til artiklen

USA har sammen ti andre lande tilsluttet sig oppositionen i Venezuela og taget en regional forsvarsaftale i brug.

Det oplyser det amerikanske udenrigsministerium i en udtalelse.

Det sker efter nylige 'krigeriske' tiltag fra Venezuelas præsident, Nicolás Maduro. Det siger USA's udenrigsminister, Mike Pompeo, i udtalelsen.

Analyse: FN-rapport presser Venezuelas regering

Det er den Interamerikanske Traktat for Gensidig Bistand (Tiar), som USA sammen med ti andre lande fra de amerikanske kontinenter har valgt at aktivere. Det vides endnu ikke, hvad det konkret indebærer.

»Nylige krigeriske tiltag fra Venezuelas militær om at indsætte folk ved grænsen til Colombia og tilstedeværelsen af ulovlige, væbnede grupper og terroristorganisationer i Venezuela viser, at Nicolás Maduro ikke kun udgør en trussel for det venezuelanske folk«.

»Hans handlinger truer også freden og sikkerheden hos Venezuelas naboer«, lyder det fra den amerikanske udenrigsminister.

Indsætter 150.000 til militærøvelser

Det er den venezuelanske opposition, der har opfordret til at tage den regionale forsvarsaftale i brug.

Det sker, efter at lederen af Venezuelas militære styrker tirsdag meddelte, at det var begyndt at indsætte 150.000 folk til militærøvelser ved Colombias grænse. Det skriver nyhedsbureauet AFP.

Konfliktramte Venezuela vil genåbne grænsen mod Colombia

Militæret beskylder Colombia for at have planer om militær handling.

Oppositionen i Venezuela bliver anført af Juan Guaidó, der er leder af Venezuelas Nationalforsamling. Han udråbte i januar sig selv som fungerende præsident. Det har udløst stor politisk krise i det uroplagede land.

Guaidó er anerkendt af blandt andet USA og flere EU-lande - herunder Danmark. Præsident Maduro beskriver ham dog som en 'tronraner' - en betegnelse for en person, der ulovligt tilegner sig magt.

ritzau

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her