Selv om briterne har fået mulighed for at udskyde brexit til 31. januar, mener premierminister Boris Johnson fortsat, at briterne bør forlade EU på torsdag.
Det oplyser premierministerens talsmand.
I sidste uge bad premierministeren modvilligt EU-landene om lov til at udskyde briternes skilsmisse fra unionen i tre måneder.
Det var han nødt til, da det britiske parlament ikke sagde god for hans stramme tidsplan.
I et opslag på Twitter oplyser EU-præsident, Donald Tusk, at den nye udtrædelsesdato dog er fleksibel.
Det betyder, at briterne kan træde ud af EU inden, hvis de endeligt får godkendt en aftale i det britiske parlament.
Igennem sin talsmand siger premierministeren, at han vil svare på EU-landenes forslag om at udskyde brexit, når han har læst detaljerne.
Helt oprindeligt skulle briterne have forladt unionen 29. marts i år, men tre gange er den dato blevet udskudt.
ritzau
fortsæt med at læse




























