For en måned siden nægtede USA’s EU-ambassadør, Gordon Sondland, at kende til, at præsident Trump ville have Ukraine til at undersøge Joe Biden i en noget for noget-plan. I ny udtalelse siger han nu, at det netop var tilfældet. Politiken besvarer de centrale spørgsmål i sagen.

Trump-støttes venden på en tallerken er guf for demokraterne

Arkivfoto af EU-ambassadør Gordon Sondland, da han vidnede i Kongressen i oktober for få uger siden.  Foto: Siphiwe Sibeko/Ritzau Scanpix
Arkivfoto af EU-ambassadør Gordon Sondland, da han vidnede i Kongressen i oktober for få uger siden. Foto: Siphiwe Sibeko/Ritzau Scanpix
Lyt til artiklen

Quid pro quo. Noget for noget.

Det er tre ord, der er på alles læber, når det gælder den igangværende rigsretsundersøgelse af USA’s præsident, Donald Trump.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Group 2

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her