2 dage tilbage: Prøv Politiken resten af året for 142 kr.

Jihadistgrupper i Burkina Faso skaber uro og uføre. Folket er bange for, at landet vil falde sammen grundet en voldsspiral siden 2015, og militæret har svært ved at håndtere diverse grupperinger.

Bange for, at Burkina Faso falder sammen: Guldfikserede jihadister holder slaver og dræber til højre og venstre, mens militæret forsøger at holde trit

Sandsynligheden for, at jihadisterne får overtaget i landet er lille, men de kan destabilisere rigtig meget. Og man kommer til at se flere angreb på vestlige mål i regionen mener forsker Foto: Michele Cattani/Ritzau Scanpix
Sandsynligheden for, at jihadisterne får overtaget i landet er lille, men de kan destabilisere rigtig meget. Og man kommer til at se flere angreb på vestlige mål i regionen mener forsker Foto: Michele Cattani/Ritzau Scanpix

Terrororganisationerne vokser i ly af kaos og splittelse i Burkina Faso, der ligger i Vestafrika. De skaber selv den muld, der nærer dem, og den militære fordring er stor, når der skal sættes en stopper for blodige angreb på guldkonvojer, befries slaver og overbevise over en halv million mennesker om, at de ikke skal flygte fra deres hjem.

Det er et land, der er offer for en kulturkamp, som ikke bare stopper. Det tager flere år.

142 kr. for resten af året

Politiken fylder 142 år, og derfor kan du læse og lytte med resten af året for kun 142 kr. Er der en bedre måde at fejre os selv på? Nej, det synes vi heller ikke.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Group 48095752
PodcastSe alle

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her