Iranere føler, at Europa har svigtet dem, efter USA har trukket sig ud af atomaftalen og slået en nationalhelt ihjel, fortæller Tarja Cronberg, der er Iran-kender, specialist i atomnedrustning og netop nu er i Irans hovedstad, Teheran.

Specialist i atomnedrustning: Irans unge kvinder har mistet troen på Vesten

Sørgende samles på gaden i Kerman efter USA's nedskydning af iranernes topgeneral Qassem Suleimani, hvis nationalheltestatus kun er blevet større efter sin martyrdød.    Foto: Atta Kenare/Ritzau Scanpix
Sørgende samles på gaden i Kerman efter USA's nedskydning af iranernes topgeneral Qassem Suleimani, hvis nationalheltestatus kun er blevet større efter sin martyrdød. Foto: Atta Kenare/Ritzau Scanpix
Lyt til artiklen

Jublende iranere fyldte gaderne i Teheran og dansede rundt med iranske flag og billeder af Barack Obama. Det ondsindede forhold mellem Vesten og den mangeårige fjende i Mellemøsten, Iran, var nu fortid. En aftale mellem Iran og FN, inklusive USA og EU, skulle hæve sanktioner mod Iran, og Iran ville ikke berige uran til at lave atomvåben. Aftalen ville være et stærkt bevis på, at diplomati kunne overtale et land til ikke at få atomvåben. Det var i 2015.

Her i 2020 er jublen byttet ud med sorg og vrede. Billeder af Obama er byttet ud med billeder af den dræbte general Qassem Suleimani, og håbet for et godt samarbejde med USA er blevet skiftet ud med et håb om hævn. Og en stor del af skylden ligger hos Donald Trump.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her