I en lille walisisk by har de et problem. Lokale snegle har nemlig indrettet sig i trafiklys og ødelagt kontrolpanelerne og lyset.

Snegle saboterer trafiklys

En række snegle forårsager for tiden en del problemer i en lille walisisk by ved at spise trafiklys i stykker. Joachim Adrian/POLFOTO
En række snegle forårsager for tiden en del problemer i en lille walisisk by ved at spise trafiklys i stykker. Joachim Adrian/POLFOTO
Lyt til artiklen

Man skulle faktisk tro, at det var løgn. Og at der blot er tale om en farjoke, som ikke fortjener et grinende publikum. Men det er det ikke, hverken løgn eller sjovt.

I den mellemstore by Wrexham, som ligger i det nordøstlige Wales, tæt ved grænsen til nabolandet England, har man nemlig et problem.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Group 2

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her