2 dage tilbage: Få Politiken Lyd i 6 mdr. for kun 99 kr.

Carter, Clinton, Bush junior og Obama vil samle amerikanerne, hvor Trump splitter. Heller ikke de fik nedkæmpet racismen.

Fire ekspræsidenter forsøger at forene amerikanerne mod racismen i skarp kontrast til den nuværende

De fire amerikanske ekspræsidenter, der stadig er i live, ses her sammen med George H.W. Bush i kørestol i 2017. George H.W. Bush døde i 2018.  Foto: Richard Carson/Ritzau Scanpix
De fire amerikanske ekspræsidenter, der stadig er i live, ses her sammen med George H.W. Bush i kørestol i 2017. George H.W. Bush døde i 2018. Foto: Richard Carson/Ritzau Scanpix
Lyt til artiklen

Jimmy Carter er den fjerde ekspræsident, der i den seneste uge er trådt frem med stærk fordømmelse af racismen mod afroamerikanere i USA og støtte til de millioner af mennesker, der i disse dage protesterer mod den brutale, fatale anholdelse af den 46-årige George Floyd.

Dermed er eks-præsidenternes klub forenet i en tværpolitisk appel om sammenhold og racemæssig retfærdighed i skarp kontrast til deres efterfølger Donald Trump, der taler om at »dominere« demonstranter med militær magt.

Vil du lytte med?

Politiken Lyd giver dig specifikt adgang til vores nye lyd-app, hvor du kan få adgang til eksklusive podcasts og udvalgte oplæste artikler, læst op af Politikens egne stemmer. Frem til 4. juni kan du få adgang til Politiken Lyd i seks måneder for 99 kr.

Få adgang til Politiken Lyd
Denne artikel kræver digital adgang. Køb abonnement på politiken.dk/shop. Allerede abonnent? Log ind
iPhone 17 Pro silver bottom left 1

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her