Et våbenkapløb i Arktis mellem stormagterne kan undgås. Men det kræver, at et enigt og styrket rigsfællesskab er i stand til at påvirke USA’s svar på russisk oprustning.

Rapport: Fælles front skal dæmpe USA’s militære ambitioner i Arktis

Ensom. Et danske patruljefartøj,  Ejnar Mikkelsen har nok at gøre med at overvåge farvandet ved Grønlands vestkyst, mens stormagterne sværmer om Arktis. Foto: Martin Lehmann/POLFOTO
Ensom. Et danske patruljefartøj, Ejnar Mikkelsen har nok at gøre med at overvåge farvandet ved Grønlands vestkyst, mens stormagterne sværmer om Arktis. Foto: Martin Lehmann/POLFOTO
Lyt til artiklen

København, Nuuk og Tórshavn skal stå sammen og forsøge at påvirke USA’s militære ambitioner i Grønland og Arktis. Ellers vil det amerikanske svar på de seneste års russiske oprustning og den øgede kinesiske interesse for regionen øge våbenkapløbet i det høje nord. Og i det spil bliver både Danmark, Grønland og Færøerne kørt over af stormagterne.

Sådan kan man sammenfatte konklusionerne i en ny rapport til regeringen om de sikkerhedspolitiske udfordringer i Arktis, som rigsfællesskabet allerede står midt i. Ikke alene har præsident Donald Trump – forgæves – forsøgt at købe Grønland. USA har også fremsat meget konkrete ønsker om flere danske forsvarsinvesteringer i Grønland.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her