Udenrigsministeren og justitsministeren skal igen redegøre for regeringens afvisning af at hente danske statsborgere hjem fra fangelejre i Syrien, efter at det er kommet frem, at en fireårig dansk pige lider af ptsd.

»Nu må det være nok«: To ministre skal forklare sig om hårdt ramt fireårig og andre danske børn i syriske lejre

Enhedslisten kalder udenrigs- og justitsministeren i to forskellige samråd om de danske børn, der sidder tilbageholdt i de syriske lejre Al-Roj og Al-Hol (Photo by Delil SOULEIMAN / AFP)   Foto: Delil Souleiman/Ritzau Scanpix
Enhedslisten kalder udenrigs- og justitsministeren i to forskellige samråd om de danske børn, der sidder tilbageholdt i de syriske lejre Al-Roj og Al-Hol (Photo by Delil SOULEIMAN / AFP) Foto: Delil Souleiman/Ritzau Scanpix
Lyt til artiklen

Udenrigsminister Jeppe Kofod (S) og Justitsminister Nick Hækkerup (S) skal igen forklare regeringens beslutning om ikke at hente danske børn hjem fra fangelejre i Syrien.

Regeringens støtteparti Enhedslisten trækker de to ministre i hver deres samråd, efter at det blandt andet er kommet frem, at danske børn, heriblandt en 4-årig pige, lider af posttraumatisk stress (PTSD), adhd og autisme og ikke kan få behandling i Al-Roj-lejren, hvor de sidder tilbageholdt.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Group 2

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her