Fødselsdagstilbud: Prøv Politiken resten af året for 142 kr.

Udenrigsministeren og justitsministeren skal igen redegøre for regeringens afvisning af at hente danske statsborgere hjem fra fangelejre i Syrien, efter at det er kommet frem, at en fireårig dansk pige lider af ptsd.

»Nu må det være nok«: To ministre skal forklare sig om hårdt ramt fireårig og andre danske børn i syriske lejre

Enhedslisten kalder udenrigs- og justitsministeren i to forskellige samråd om de danske børn, der sidder tilbageholdt i de syriske lejre Al-Roj og Al-Hol (Photo by Delil SOULEIMAN / AFP)   Foto: Delil Souleiman/Ritzau Scanpix
Enhedslisten kalder udenrigs- og justitsministeren i to forskellige samråd om de danske børn, der sidder tilbageholdt i de syriske lejre Al-Roj og Al-Hol (Photo by Delil SOULEIMAN / AFP) Foto: Delil Souleiman/Ritzau Scanpix

Udenrigsminister Jeppe Kofod (S) og Justitsminister Nick Hækkerup (S) skal igen forklare regeringens beslutning om ikke at hente danske børn hjem fra fangelejre i Syrien.

Regeringens støtteparti Enhedslisten trækker de to ministre i hver deres samråd, efter at det blandt andet er kommet frem, at danske børn, heriblandt en 4-årig pige, lider af posttraumatisk stress (PTSD), adhd og autisme og ikke kan få behandling i Al-Roj-lejren, hvor de sidder tilbageholdt.

142 kr. for resten af året

Politiken fylder 142 år, og derfor kan du læse og lytte med resten af året for kun 142 kr. Er der en bedre måde at fejre os selv på? Nej, det synes vi heller ikke.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Group 48095752
PodcastSe alle

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her