Følgerne af Brexit og corona får de gamle stridigheder til at blusse op i Nordirland.

Gnisten sprang ved en begravelse i juni. Nu brænder Belfast

Spændingerne er taget til i Belfast de seneste uger, og både corona og skuffelse over følgerne af Brexit har været med til at tænde op under den gamle konflikt i Nordirland. Foto: Jason Cairnduff/Ritzau Scanpix
Spændingerne er taget til i Belfast de seneste uger, og både corona og skuffelse over følgerne af Brexit har været med til at tænde op under den gamle konflikt i Nordirland. Foto: Jason Cairnduff/Ritzau Scanpix
Lyt til artiklen

I gaderne i Belfast har der gennem næsten en uge udspillet sig voldelige scener, som de fleste havde håbet hørte fortiden til. Unge ned til 13-års alderen kaster med sten og hjemmelavede bomber. En bus er blevet sat i brand, og mindst 10 er blevet anholdt. 55 politifolk er kommet til skade.

De voldsomme sammenstød afslører, hvor skrøbelig fredsaftalen fra 1998 egentlig er. Det langtrukne Brexit-forløb har vist, hvor svært det er at forene de protestantiske unionisters ønske om et tæt forhold til det øvrige Forenede Kongerige på øen Storbritannien og de katolske republikaneres ønske om et tæt forhold til EU-landet Irland.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her