Gautam Harigovind er læge på et felthospital for 2.000 coronapatienter i Mumbai. Hver dag må han vælge, hvem der skal dø, og hvem der skal have chancen for at overleve.
Læge fortæller om coronasituationen i Indien:»Jeg er vanvittig bange for at blive smittet«
Over 220.000 mennesker er døde af corona i Indien. Her sørger pårørende over tabet af et familiemedlem. Foto: Sanjay Kanojia/Ritzau Scanpix
Lyt til artiklen
Henter...
I disse uger oplever Gautam Harigovind situationer, han som læge aldrig troede, at han ville komme ud for.
»Jeg må fortælle mennesker, at selv om de er syge, så kan jeg ikke hjælpe dem, fordi vi ikke har flere senge«, siger han og holder en pause, inden han med lav stemme fortsætter:
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.