USA’s præsident svigter valgløfte: Nu vil han sælge våben til Saudi-Arabien. Det vil flere senatorer forpurre.

Senatorer vil blokere for Bidens våbensalg til Saudi-Arabien

 Yemenittisk pige vasker tøj i en lejr for interne flygtninge fra krigen mellem houthi-bevægelsen og saudiske styrker.
 Foto: Khaled Ziad/Ritzau Scanpix
Yemenittisk pige vasker tøj i en lejr for interne flygtninge fra krigen mellem houthi-bevægelsen og saudiske styrker. Foto: Khaled Ziad/Ritzau Scanpix
Lyt til artiklen

Før sit valg til USA’s præsident kaldte Joe Biden Saudi-Arabien en »paria-stat«. Nu bliver han kritiseret for at sælge våben til det magtfulde kongedømme, som fører krig i nabolandet Yemen.

Selv siger Biden, at salget af 280 luft-til-luft-missiler og tilhørende militært grej for fire milliarder kroner vil »styrke USA’s nationale sikkerhed ved at hjælpe med at styrke sikkerheden i en venligsindet nation, som fortsat er en vigtig kraft for den politiske og økonomiske udvikling i Mellemøsten«, som det hedder i en erklæring fra Pentagon.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her