Mariupol, som ligger i det østlige Ukraine, har været afskåret fra resten af verden de sidste uger. Belkis Wille fra Human Rights Watch, taler med de civile, som det er lykkedes at flygte ud af byen. De fortæller om en by, som er under hårdt angreb og som mangler mad, vand og medicin.

Seniorforsker har talt med flygtede fra Ukraines mest ødelagte by – her er, hvad de fortæller

Foto: Alexander Ermochenko/Ritzau Scanpix
Foto: Alexander Ermochenko/Ritzau Scanpix
Lyt til artiklen

De seneste dage er krigssituationen spidset til i byen Mariupol i det østlige Ukraine. Byen er afskåret fra omverdenen af russiske styrker, og myndighederne fortæller, at er stort antal civile er døde. De civile i byen har ikke haft adgang til telekommunikation, elektricitet, vand og gas siden 2. marts, og derfor er det svært at få informationer om situationen både ind og ud af byen.

Belkis Wille, senior researcher i organisationen Human Rights Watch, befinder sig i Dnipro i det østlige Ukraine. Hun er taget dertil fra Odesa for at snakke med dem, som det lykkedes at flygte ud af Mariupol.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her