Få avisen leveret hver lørdag for kun 99 kr.

Overvågningsalliancen advarer om truslen for cyberangreb. »Der er et meget højt aktivitetsniveau fra hackere, kriminelle såvel som statslige, der forsøger at komme ind i danske netværk og systemer«, siger chefen for Center for Cybersikkerhed.

Alliance advarer: »Der er et meget højt aktivitetsniveau fra hackere«

Danske myndigheder har været udsat for hackerangreb. Hackerne har udnyttet et hul i sikkerheden i myndighedernes netværksudstyr. Foto: Lasse Kofod/POLFOTO
Danske myndigheder har været udsat for hackerangreb. Hackerne har udnyttet et hul i sikkerheden i myndighedernes netværksudstyr. Foto: Lasse Kofod/POLFOTO
Lyt til artiklen

Cybersecurity & Infrastucture Security Agency (Cisa) advarer kraftigt mod russiske statsstøttede cyberangreb, i en ny sikkerhedsrapport. Russiske cyberangreb er en trussel mod kritisk infrastruktur i Vesten, lyder det.

Det er landene fra overvågningsalliancen Five Eyes, der kommer med en fælles udmelding.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her