Tirsdag afviklede Californien og seks andre delstater i USA primærvalg, og efter forårets afstemninger i nu 18 amerikanske delstater begynder der – i hvert fald hos republikanerne – at tegne sig et mønster: Trumpismen er altdominerende, men ikke nødvendigvis Trump.

10 nedslag: Primærvalg skaber tvivl om Trumps kontrol over republikanerne

Foto: Dennis Schneidler/Ritzau Scanpix
Foto: Dennis Schneidler/Ritzau Scanpix
Lyt til artiklen

Natten til onsdag dansk tid blev stemmerne talt op efter primærvalget i syv amerikanske delstater, og præsident Joe Biden kunne glæde sig over, at hans dårlige meningsmålinger ikke umiddelbart smittede af på den demokratiske dominans i USA’s folkerigeste delstat, Californien.

Det ændrer dog ikke ved, at primærvalgene i USA – hvor vælgerne i landets to store partier udpeger deres kandidater til det kommende midtvejsvalg i november – først og fremmest har udviklet sig til en pejling af Donald Trumps magt og indflydelse på Det Republikanske Parti.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her