Forholdene på de litauiske detentionscentre for asylansøgere minder om hårdkogte fængsler i tredjeverdenslande ifølge ny rapport. Den danske regering har tidligere vist tiltro til Litauens indsats på EU’s ydre grænse.

Danmark gav dem pigtråd til at passe på grænserne, men på deres asylcentre hersker vold og ydmygelser

Foto: Mindaugas Kulbis/Ritzau Scanpix
Foto: Mindaugas Kulbis/Ritzau Scanpix
Lyt til artiklen

Tidlig morgen 2. marts blev døren ind til den fugtbefængte bygning i de gamle militærbarakker på detentionscentret Medininkai sparket hårdt op. I det lille rum lå en gruppe kvindelige afrikanske asylansøgere og sov. De bevæbnede litauiske vagter rev dynerne af kvinderne og tvang dem op. Flere af kvinderne var delvis nøgne og forsøgte at skjule deres bryster, men de blev lagt i håndjern og tvunget udenfor i den kolde gård, hvor andre vagter og indsatte kunne overvære den ydmygende scene.

»De sprayede tåregas i mine øjne og stak et våben for min pande«, fortæller en af de unge kvinder, Elise, som kommer fra et land syd for Sahara. Samtidig blev indsatte fra andre afdelinger banket med knipler og fik stød med strømpistoler.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her