Italien tilbageholdt ngo-skibe i flere måneder med argumenter, som ikke holder. I mellemtiden fortsætter migrantstrømmen over Middelhavet.

Redningsaktioner på havet har vakt opsigt. Nu har EU-domstolen taget stilling til dem

Migranter og flygtninge på NGO-skabet Sea Watch 3. De klarede den, men sidste år satte antallet af druknede migranter ny rekord ifølge FN.  Foto: Darrin Zammit Lupi/Ritzau Scanpix
Migranter og flygtninge på NGO-skabet Sea Watch 3. De klarede den, men sidste år satte antallet af druknede migranter ny rekord ifølge FN. Foto: Darrin Zammit Lupi/Ritzau Scanpix
Lyt til artiklen

Efter flere års stridigheder mellem humanitære organisationer og regeringer i flere EU-lande kom EU-Domstolen tidligere på ugen ngo’erne i møde på et tidspunkt, hvor strømmen af både med flygtninge og migranter med kurs mod europæiske havne samt Storbritannien er ved at slå hidtidige rekorder.

Dommerne fastslår i en kendelse, at de italienske myndigheder overskred deres beføjelser, da de i 2020 tvang to fartøjer fra den tyske ngo Sea Watch til at søge havn på Sicilien uden ret til igen at stå til søs for at bistå skibbrudne flygtninge og migranter i Middelhavet.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her