Flere eksplosioner rystede mandag morgen Ukraines hovedstad, Kyiv.
Blandt andet er et missil slået ned i en legeplads, et andet i en fodgængerbro i den centrale del af hovedstaden. Angrebene kommer efter flere måneder med relativ ro i Kyiv.
Også en række andre store ukrainske byer er blevet angrebet med missiler eller fra droner: Zhytomyr, Kharkiv, Khmelnytsky, Dnipro, Lviv og Ternopil.
Den nationale beredskabsstyrelse melder om mindst 11 dræbte og 64 sårede civile efter missilangrebene i Ukraine.
Regeringen har desuden meldt ud, at 11 kritiske infrastrukturanlæg er blevet ramt. Dele af Ukraine er som konsekvens efterladt uden elektricitet og med begrænset vandforsyning og telenetværk.
»På den 229. dag af krigen prøver de at ødelægge os og fjerne os fra jordens overflade«, skriver Ukraines præsident, Volodymyr Zelenskyj.
Missilangrebene i Ukraine er ifølge Ruslands præsident, Vladimir Putin, modsvaret til den eksplosion, der lørdag morgen ødelagde broen, som forbinder Krim-halvøen med Rusland.
Begår Ukraine atter det, som Vladimir Putin kalder »terrorhandlinger«, vil det udløse en »hård gengældelse«, siger han mandag.
Følg med i den løbende udvikling her. Siden kan være et øjeblik om at komme frem:
fortsæt med at læse




























