G7 vil tirsdag diskutere forslag om internationale prislofter på russisk olie og gas, skriver internationale medier.

Tyskland har en idé til at ramme Rusland på pengepungen. Nu vil de have store lande med i planen

Et russisk luftangreb har ramt et ukrainsk oliedepot uden for byen Kharkiv.  Foto: Sergey Bobok/Ritzau Scanpix
Et russisk luftangreb har ramt et ukrainsk oliedepot uden for byen Kharkiv. Foto: Sergey Bobok/Ritzau Scanpix
Lyt til artiklen

Lederne af de store vestlige G7-lande vil på en videokonference tirsdag diskutere Ruslands seneste missilangreb på civile og på infrastrukturen i en række ukrainske byer.

Ukraines præsident, Volodmyr Zelinskyj, vil deltage i begyndelsen af mødet. Zelinskyj tweetede efter en telefonsamtale mandag med Tysklands kansler Olaf Scholz, at han vil tale om Ruslands »terrorangreb«, og at han og Scholz også diskuterede, hvordan man øger presset på Rusland.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her